piątek, 29 stycznia 2016

Jak i dlaczego zdradzają Polacy?

Już 39 proc. Polaków przyznaje się do niewierności małżeńskiej!

Pokusę stanowią głownie służbowe wyjazdy. O skoku w bok mówi coraz więcej osób pozostających w związkach małżeńskich. Co trzeci młody małżonek szukał kontaktów erotycznych w sieci – wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej (CPS) wśród 708 osób w wieku od 18 do 50 lat.

Wolne zawody: prawnicze, lekarskie, oraz praca w korporacjach związana z częstymi wyjazdami to ważne czynniki zwiększające ryzyko zdrad małżeńskich. Tegoroczne jest czwarte z kolei i potwierdza rosnący trend: już 39 proc. osób zadeklarowało pozamałżeńskie kontakty.
Jeszcze w 2014 r. do zdrady przyznawał się co trzeci badany małżonek, a w 2011 r. – co piąty.


Najczęściej do zdrady przyznają się osoby z dużych i średnich miast, dobrze sytuowane, z wyższym wykształceniem. Częściej pracujący w korporacjach i w tzw. wolnych zawodach – z tej grupy 39 proc. potwierdziło, że w ostatnim roku miało kontakty pozamałżeńskie. Niemal co piąty zatrudniony zdradził z partnerem lub partnerką z pracy. Wyjazd służbowy jest dla 60 proc. pracujących mężczyzn i połowy kobiet najważniejszym wytłumaczeniem skoku w bok.

Najwięcej niewiernych – bo ponad połowa – jest wśród 41–50-latków i w tej grupie wzrost jest znaczący. Jeszcze w 2014 r. było ich 37 proc.
Wśród najmłodszych (18–25-latki) do zdrady przyznał się co trzeci badany, wcześniej – co czwarty. Najmłodszy mężczyzna złamał obietnicę po miesiącu małżeństwa, najmłodsza kobieta – po siedmiu miesiącach.

Mężczyźni zdradzają częściej. 
Przyznaje się do tego 46 proc. z nich. Kobiet jest 32 proc., a ich romanse są dłuższe, nawet wieloletnie. U mężczyzn są to częściej akty jednorazowe.
Zdradzające żony mają zwykle od 28 do 40 lat, niewierni mężowie: 25–50.

Jak tłumaczą niewierność?

Wskazują głównie na konflikty małżeńskie, brak satysfakcji z życia erotycznego i niespełnianie ich oczekiwań. Ponadto jako powód podają stres, problemy zawodowe i chęć odreagowania, a także brak kontroli po alkoholu i długotrwały pobyt poza domem.

Zmienia się to, że u starszych mężczyzn zdrady częściej przeradzają się w związki wykraczające poza chwilowy romans. „Można zaobserwować dwie tendencje: długotrwałe kontakty z równoległym wspieraniem materialno-finansowym partnerki lub wielomiesięczne burzliwe romanse" – podaje raport z badań.

Inne ciekawe spostrzeżenie: im młodszy wiek, tym więcej kontaktów nawiązanych przez internet (w najmłodszej grupie był to co trzeci badany, w 2014 r. – co piąty umówił się na erotyczną randkę z partnerką z sieci.). Co dziesiąty młody mężczyzna
Z kolei osoby o wyższym statusie materialnym częściej deklarują wiadomych celów wyjazdy do spa czy kurortów.

Wśród kobiet częściej zdradzają te z wyższym wykształceniem, lepiej zarabiające, bezdzietne, aktywne zawodowo. U mężczyzn nie ma bezpośredniego związku wykształcenia ze skłonnością do zdrad. Częściej zdradzają osoby pracujące pod dużym obciążeniem psychofizycznym, w wolnych zawodach, z dużych miast, podróżujące. Kierowcy zdradzają żony z prostytutkami. W przypadku korporacji są to zdrady podczas delegacji w hotelach z nieznanymi kobietami.

Rośnie liczba osób pozostających w małżeństwach, w których doszło do obopólnej zdrady, a związki te trwają nadal – jest ich 7 proc. Aż ok. 90 proc. badanych miało ślub kościelny, co oznacza, że małżeństwo nie chroni trwale przed zdradą. Jednak zdrad wciąż jest u nas mniej niż w społeczeństwach zachodnich.


Ciekawostka:

Hakerzy wykradli i opublikowali dane 37 mln klientów serwisu Ashley Madison, czyli portalu dla niewiernych małżonków. Portal reklamuje się hasłem "Życie jest krótkie. Zafunduj sobie romans". Na liście mailowej nie zabrakło też Polaków.

Jak to jest ze zdradą w naszym społeczeństwie?

Otóż coraz więcej polskich małżonków uznaje, że zdrada to nic złego. "Zdrada stała się częścią naszej kultury. Nie jest piętnowana moralnie, jest traktowana jedynie w kategorii sensacji. Kiedyś obyczajowość była bardzo negatywnie do tego nastawiona i towarzyszyło temu poczucie winy, to były duże ograniczenia. W tej chwili tego nie ma" - mówi seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz.

Według ustaleń prof. Jędrzejko, w pierwszych pięciu latach małżeństwa, aż 67 proc. Polaków i 59 proc. Polek zdradziło swojego partnera. Jak wynika z badań Centrum Profilaktyki Społecznej cztery na pięć małżeństw dotknie problem zdrady...


A jak Wy się odnajdujecie na tle polskiego społeczeństwa? ^^

Z pozdrowieniami
A.S.